PROFESYONEL GÖRÜNTÜ SİSTEMLERİ

İlk olarak profesyonel görüntü sistemlerinde yaygın olarak kullanılan projeksiyon cihazı harici bir kaynaktan aldığı video sinyalini, perdeye ya da herhangi bir düz yüzeye aktarımını sağlar. Bu sayede geniş alanlarda görüntüyü daha iyi ve kaliteli bir biçimde izleyicilere ulaştırır. Genel olarak projeksiyon sistemi ve görüntü aktarım sistemleri olarak adlandırılır.

Genellikle projektör cihazları DLP, LCD ve bununla birlikte Lazer olmak üzere üç yapıda üretilmektedir. En çok tercih edilen DLP ve LCD projeksiyon cihazlarıdır. Fakat görüntü kalitesi ve teknoloji olarak en gelişmiş olanı Lazer projeksiyonlardır. Görüntü sisteminde belli başlı kullanılan kriterler arasında ışık gücü, kontrast, çözünürlük ve bunun gibi birçok kavramlar mevcuttur.

Cihaz Performansını Etkileyen Faktörler

Profesyonel görüntü sistemleri cihazlarının performansını etkileyen en önemli faktörlerden biri ansilümen değeri yani ışık gücüdür. Örneğin hiçbir ışık kaynağının olmadığı bir ortamda ışık gücü yaklaşık 600 ansilümen iken doğrudan güneş ışığı almayan fakat aydınlık bir ortamda da yaklaşık 2000 ansilümen ışık gücü mevcuttur.
Sonuç olarak projektör cihazlarında dikkat edilmesi gereken özellik kontrasttır. Kontrast yani zıtlık olarak da bilinen, cihazın gösterebileceği en parlak beyazın, gösterebildiği en koyu siyaha oranıdır. Çözünürlük ise profesyonel görüntü sistemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Çünkü yatayda ve dikeyde kaç piksel olduğu bilgisini taşır. Full HD dediğimiz cihazlar 1920×1080 adet pikselden oluşurken 4K ya da Ultra HD denilen teknolojiler 7680×4320 adet pikselden oluşur. Genelde projeksiyon cihazlarında XGA, UXGA, WUXGA, QUXGA vb. karşılaştığımız diğer görüntü standartlarıdır.

videowall Sistemleri

Videowall birden fazla endüstriyel ekranın bir araya getirilmesi ile birlikte istenilen boyutlarda oluşturulan çoklu ekran bütünüdür. Bu sebeple Türkiye’de görüntü duvarı veya video duvarı olarak da bilinmektedir. Videowall, kullanım alanı ve amacı açısından kullanıcılara sınırsız olanaklar sunmaktadır. Çünkü 3 boyutlu çizimlerden yararlanılarak daha dikkat çekici ve etkileyici görsel şölenler oluşturulabilmektedir.

Videowall kullanım alanı ve yerine göre çeşitli ekran tipleri kullanılarak kurulumları tamamlanır. Standart videowall ekranlar genellikle 2x2 formatı ile başlayıp 3x3 4x3 4x4  ve daha büyük formatlar da olabilir.

Görüntü Sistemi Uygulama Alanları

Profesyonel görüntü sistemleri ve videowall sistemleri üniversiteler, sinema, tiyatro salonları, TV stüdyoları, fuar veya sergi alanları, alışveriş merkezleri, konferans salonları, oditoryum, seminer salonları, sergi salonları, konser alanları, gösteri merkezleri, düğün salonları, kongre merkezleri ve bunun gibi görüntü aktarmak istenilen birçok alanda tercih edilmektedir.

Profesyonel Görüntü Sistemleri Kapsamında Kullanılan Ekipmanlar

-DLP veya LCD Projeksiyon Cihazı

-Lazer Projeksiyon Cihazı

-Projeksiyon Perdesi

-Projektör Askı Aparatı veya Lift

-Bluray veya DVD Player

-Videowall Prosesör

-LED Wall - Mosaic Wall - Art Wall

-Görüntü Aktarım Kitleri

-CAT üzerinden Sinyal Taşıyıcılar

-HDMI Matrix Switcher

-AV Matrix Switcher veya Splitter Cihazları

-HDMI Scaler Switcher 

-Prezentasyon Switcher

-VGA veya HDMI Bağlantı Kitleri

Çözüm Ortaklarımız

}